Güvenli İnternet hizmeti anayasamızın ilgili hükümleri (41. Ve 58. Madde) geregince yasal olarak ülkemizdeki İnternet kullanıcılarının İnternet’teki zararlı yayınlardan korunmasına yönelik bir hizmettir. BTK tarafından yapılan anlaşmalar sonucunda Şubat 2011 yılında “İnternet’in Güvenli kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” Bilişim Teknolojileri Kurumu tarafından yayınlanmıştır ve erisim saglayıcılar tarafından altyapısı olusturularak hizmete sunulmustur.
Güvenli Internet Hizmeti zorunlu bir hizmet degildir ve istege baglı olarak yararlanılır. Servisten yararlanmak istemeyen aboneler hiç bir degisiklik olmadan Internet kullanımlarına devam edebilirler.
Güvenli Internet Hizmeti (GIH) siz abonelerimize sunduğumuz alternatif bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında kendinizi ve ailenizi internetteki zararlı içeriklerden koruyabilir, evinize internetle gelen içerigi seçebilirsiniz. Bu hizmetten program yüklemeden veya ayar yapmadan kolayca, internetinizi hiç yavaşlatmadan hızlıca ve ücretsizce yararlanabilirsiniz.
Güvenli Internet Hizmeti çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profilden oluşur. istediğiniz profili bize ulaşarak seçebilir veya söz konusu hizmetten vazgeçebilirsiniz.
Güvenli Internet servisi, profiler, veya sınıflandırılması ile ilgili hata olduğunu düşündüğünüz web sitelerini bildirmek için BTK’nin https://www.guvenlinet.org.tr adresini kullanabilirsiniz veya BTK’nin sağladıgı ilgili telefon olan 0312 5828282’u arayabilirsiniz.